Szczecin_znak_wizji_floating_garden2050

SZCZECIN_Przewodnik dla dzieci został sfinansowany ze środków  Miasta  Szczecin.

O Szczecinie inaczej – interaktywny przewodnik dla dzieci

 

Już pojawił się nowy przewodnik po Szczecinie. Pierwsza tak oryginalna publikacja, w pełni poświęcona turystycznym atrakcjom Szczecina. Jednocześnie książka do czytania – pomysłowa i kolorowa, nie tylko dla dzieci. Jednak przede wszystkim to pierwsza na świecie książka z funkcją przewodnika po mieście skierowana do dzieci, wykorzystująca Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość).

Szczecin doczekał się niesztampowego i ciekawego przewodnika kierowanego do najmłodszych turystów, który w bardzo świeży sposób przedstawia miasto, jego walory i potencjał. Pozycja wydana przez szczecińską Fundację ARTmosphere nadaje się zarówno dla turystów, którzy spędzają w Szczecinie swoje „vacation”, jak i dla tych, którzy są we własnym mieście i szukają odpowiedniego sposobu na coraz bardziej popularną formę spędzenia wakacji, jaką jest „staycation”.

 

Nowy wymiar Szczecina

 

Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość) to obecnie jeden z najważniejszych trendów technologicznych. Jest to system, który łączy świat realny z elementami wirtualnymi. Dzięki technologii AR w przewodniku odkrywamy elementy zakodowane w papierze. Pod ilustracjami znajdujemy na przykład obrazy w 3D i animacje. Aby odkryć dodatkowy poziom informacji, należy skorzystać z elektronicznego czytnika.

 

(ilustrowanym) spacerem przez Szczecin

 

Przewodnik ma formę kreatywnego animatora, który oprowadza po Szczecinie i pokazuje nie tylko miejsca same w sobie, ale także wskazuje na aktywności, jakim w danym miejscu mieszkaniec lub turysta może się oddać. W przewodniku znajdziemy 8 tras (30 miejsc) o wyjątkowych walorach turystycznych, architektonicznych i kulturalnych. Opisy zostały wplecione w fabułę, którą stworzyła Anna Czerwińska-Rydel, autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Prezentacja tras turystycznych w formie fabularyzowanego spaceru jest realną i oddziałującą na wyobraźnię wskazówką oraz propozycją sposobu zwiedzania i poznawania Szczecina. Wszystko to uzupełniają pomysłowe i artystyczne ilustracje wykonane przez Katarzynę Bogucką, dobrze rozpoznawalną już ilustratorkę młodego pokolenia.

Forma przewodnika oraz dobór treści i sposób jej prezentacji, powoduje, że będzie sprawdzać się zarówno na rodzinnych spacerach jak i wycieczkach organizowanych w ramach zajęć szkolnych.

 

Szczecin odkryty na nowo

 

Wybór miejsc oraz tras jest niebanalny i zaskakujący. Pozwala odkryć potencjał Szczecina, nieznany także mieszkańcom miasta. Przewodnik prezentuje szczegóły na temat historii i architektury miasta, nieczęsto prezentowane na łamach innych wydawnictw i publikacji. Ponadto, do luźno prowadzonej i fabularyzowanej narracji uzupełnieniem są definicyjne opisy miejsc, postaci, zjawisk i nurtów – treściwe, rzeczowe, odnoszące się do faktów. Opisy te mają wartość informacyjną także dla dorosłego czytelnika i turysty przyjeżdżającego do Szczecina z innej części kraju lub z zagranicy.

Wartość dodaną przewodnika stanowią odwołania do szeroko rozumianej tradycji kulturalnej: są to odwołania do literatury, sztuki, mitologi, etc., ale także kultury współczesnej i popularnej. W przewodniku występują zarówno nawiązania do filmów jak „Titanic”, jak i prezentacje sylwetek ważnych w kulturze kraju – np. Konstanty Ildefons Gałczyński.